Még sokkal több energiatárolóra van szükség Magyarországon

Még sokkal több energiatárolóra van szükség Magyarországon

Egymást éri Magyarországon az új naperőművek és az energiatárolók átadása, de az utóbbiak markáns lemaradásban vannak. Emiatt egyre gyakrabban van negatív ár a hazai áramtőzsdén, a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozása drága – a helyzetre kitér az Európa Tanács Magyarországnak címzett országspecifikus ajánlása is.

Magyarországnak még sokat kell tennie annak érdekében, hogy az áramtermelő mixében már hatalmas súlyt képviselő, de nem a felhasználók igényei szerint termelődő megújuló energia stabil, kiszámítható és megfizethető szereplője legyen az áramellátásnak. Most ugyanis nem az: néha túl sok, máskor túl kevés van belőle. Ezért a villamosenergia-rendszer irányítója a rendszer (VER) egyensúlyának fenntartása érdekében pluszáram – kiegyenlítő energia – vásárlására kényszerül, illetve a megújulóknál olcsóbban termelő erőműveket kisebb termelésre utasítja.

Nehéz helyzetben a villamosenergia-rendszer

E tevékenysége nagyon drága, hiszen a rövid időn belül igényelt áramért sokat kell fizetni, a termelésük csökkentésére kért erőműveket pedig kárpótolni kell. A számlát végső soron mindig a felhasználó fizeti.

„A magyarországi vállalkozások által fizetett energiaárak a legmagasabbak között vannak az EU-ban. Az energiaimport 2024-ben csökkent, de továbbra is jelentős, így kiszolgáltatottá teszi a külső mérleg egyensúlyát az energiaárak emelkedésének, ami a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás keretében azonosított kihívások egyike” – állapítja meg az Európai Bizottság 2025-ös, országspecifikus ajánlásában.

Az ipari létesítményekkel együtt június elején közel 310 ezer napelemes rendszer működött az országban. Tavaly ezek adták a belföldi áramtermelés negyedét, ami a legmagasabb arány a világon az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint. A hazai napenergia-kapacitások az év elejére már meghaladták a 7800 megawattot, ami jóval több a korábban csak 2030-ra kitűzött, 6000 MW-nál.

A támogatás segített

A naperőművekhez képest csak késve, lényegében az állami támogatások beindulásával lendült be az ipari akkumulátorok telepítése Magyarországon. Június elejéig 114,7 megawatt teljesítményű energiatároló létesült Magyarországon, erről a napokban számolt be az EM. Mint írta, a rendszerirányító Mavir adatai szerint a gyarapodás a 2023 ötszöröse, és a nyáron további jelentős létesítmények bekapcsolásával bővülnek a hazai tárolói képességek. „A következő évtized az áramtárolásról szól az energetikában, a Jedlik Ányos Energetikai Programban hamarosan ötvenmilliárd forint válik elérhetővé a vállalkozások számára zöldenergia termelésre és tárolásra” – írta a minisztérium.

Az állam korábban három pályázaton, több mint 180 milliárd forinttal támogatta a kapcsolódó lakossági és ipari fejlesztéseket. Az átviteli rendszerirányító és az elosztók 33 milliárd forintból telepíthettek hálózati integrált energiatárolókat, itt az első beruházások a következő hetekben elkészülnek. Cégek szélesebb köre igényelhetett vissza nem térítendő támogatást és bevételkompenzációt a második kiírás 62 milliárd forintos keretéből. E projektek átadása 2026-ban várható.

508662282_696756256583346_3182227053235842635_n.jpg

Az új kiserőművek már tárolósak lesznek

A tárolók lemaradása a továbbiakban más okból is csökkenhet. A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) legújabb támogatási programjában, a Napenergia Plusz Programban ugyanis már elvárás, hogy a pályázó az energiatermelő létesítmény mellé tárolót is telepítsen. Ennek fejében az állam átvállalja a beruházási költség kétharmadát. Az Energiaügyi Minisztérium friss közlése szerint a programban eddig 66 megawatt teljesítményű napelem létesült 106 megawattóra kapacitású akkumulátoros tárolókkal. A HMKE-k száma már a tavasszal 300 ezer fölé ért. A Napenergia Plusz Program 21 ezer családot segített átlagosan 4,1 millió forinttal a tárolókkal felszerelt, modern napelemes rendszerek kiépítésében. Az eddigi kezdeményezések jóvoltából már jövőre elérjük az 500 megawatt akkumulátoros kapacitást.

Az irány jó, az eredmény még kevés

Mindazonáltal nyitott, hogy a hazai megújuló (döntően) napelemes kapacitások termelésének kiegyensúlyozásához, azaz a VER kellően rugalmassá tételéhez országosan mekkora tárolókapacitásra lenne szükség. Ennek nagysága egy-egy projekt esetében kiszámolható, mert

  • ott nagyjából kalkulálható az áramtermelés üteme és nagysága,
  • tudott a helyi felhasználó igénye,
  • áramfogyasztási szokása,
  • és külső forrásból való vásárlási szokása is.

Országos szinten nehezebb a becslés, ott inkább az egyensúly projektszinten történő fenntartása lehet a cél, a fenntartás sikerességére pedig a VER kiegyensúlyozási igényéből lehet visszakövetkeztetni. Ezen igényt jól mutatják a piaci áramárak mozgásai.

A hivatkozott országspecifikus ajánlás megfogalmazója mindazonáltal lát még tennivalót e téren. Mint olvasható: a rendszer nagyobb rugalmassága nélkül a megújuló energiaforrások gyors elterjedése nem képes csökkenteni a villamosenergia-importtól való függést, és egyes napokon a nagykereskedelmi villamosenergia-árak szélsőséges ingadozását eredményezi. Ajánlásai között pedig az szerepel, hogy „Magyarország javítsa a rugalmasságot és a versenyt a villamosenergia-ágazatban a kiegyenlítő piac megerősítése és a határokon átnyúló villamosenergia-kereskedelem fellendítése révén.”

- írta saját oldalán az MNNSZ.

Számoljon velünk!

Biztos megoldást nyújtunk lakossági és vállalati ügyfeleinknek

Ajánlatot kérekRight arrow
3Comm Logo
Napenergia
az ön szolgálatában
Facebook logoInsta logoFacebook logo
Elérhetőségeink

Contact phone icon+36 62 542 295

Contact phone icon+36 30 749 8432

Contact mail iconweb[kukac]3comm.hu

Contact location icon6724 Szeged, Kossuth Lajos sgt. 125.

Sharp logo
Solar edge logo

Service partner

Manap logo
Copyright © 2023 3COMM | All Rights Reserved